male logo galerii... Polskie Koleje
- galeria fotograficzna


Witajcie!

To, co obecnie oglądacie, jest chyba ewenementem na skalę światową. Zarząd kolei państwowych w naszym kraju (PKP) pozwolił na to, aby hobbyści mogli zaprezentować swoje fotograficzne dokonania dotyczące PKP ku uciesze szerokiej publiczności odwiedz ających ten serwer. Jest to więc coś, co sami osobiście będziemy tworzyć - moja skromna ingerencja, jako piszącego te słowa, ograniczy się tylko i wyłącznie do robienia aktualizacji (oby jak najczęściej).

Wybaczcie zarazem wszelkie ewentualne niedociągnięcia - wszystko się przecież może zdarzyć, a i obecna strona techniczna przedsięwzięcia jest pewnego rodzaju prowizorką. Najprawdopodobniej w pierwszym kwartale 1998 roku wszystko będzie tak, jak powinno i wtedy również warunki np. robienia aktualizacji również się zmienią.

Kilka słów uwag praktycznych...

Zdjęcia
Wasze zdjęcia mogą przedstawiać niemalże wszystko - byle tylko wiązało się z Polskimi Kolejami, oraz nie naruszało ogólnie przyjętych norm w Polsce. Tak więc przede wszystkim zdjęcia ogólnie rozumianego taboru - lokomotyw, wagonów, pojazdów techniczny ch itd. Następnie - przeróżne budowle: zabytkowe wieże ciśnień, malownicze (w jakimkolwiek sensie tego słowa) budynki dworców oraz naprawdę wszystko, co Wam tylko przyjdzie do głowy.

Dla pewnej unifikacji proponuję (oczywiście niezobowiązująco), aby elektroniczny format zdjęcia miał około 600x400 pikseli, a samo zdjęcie zajmowało (po skompresowaniu do formatu *.jpg) jakieś 35-80 kB.

Oczywiście najważniejsza jest sprawa praw autorskich i tutaj uwaga - jeśli chcielibyście przysłać zdjęcie nie będące Waszego autorstwa - koniecznie uzyskajcie zgodę autora fotografii. Pozwoli nam to uniknąć wszelkich nieporozumień związanych z tymi sprawa mi.

Opis
Do fotki należy dołączyć opis, jako plik *.txt. Chodzi tutaj o wygodę oraz jasność jeśli chodzi o nieszczęsne nasze 'ogonki'. Najprawdopodobniej używamy przeróżnych programów do wysyłania/ odbierania poczty, co powoduje czasem nieoczekiwane efekty prz y próbie odczytania tekstu po Polsku.

W opisie proszę podać rzeczy podstawowe, a więc: co przedstawia fotografia (np. lokomotywa elektryczna EP09-041), kiedy została zrobiona (data), no i gdzie ją zrobiono. Te informacje zwiększają komfort przeglądającego fotki 'surfera'.
Prócz tych informacji możecie napisać nieco więcej na temat Waszej fotografii - jeśli tylko chcecie. Absolutnie pożądane są wszelkie informacje nt. okoliczności fotografowania lub nieco więcej na temat samego zdjęcia. Jeśli Wasze zdjęcie było robione w ni etypowy sposób (np. długi czas naświetlania, wysoka czułość filmu), to również nie wstydźcie się o tym napisać :-)
Myślę, iż banalnym będzie stwierdzenie o podaniu autora zdjęcia oraz jego adresu e-mail, czy adresu www własnej strony - jeśli związana z tematyką galerii.

Wysyłanie zdjęć i opisów
Jak wspomniałem - w obecnej chwili nie ma możliwości wysyłania zdjęć poprzez FTP. Z tego względu musimy polegać na poczcie elektronicznej. Zdjęcie oraz opis załączacie do listu, który należy wysłać pod adres robbo@pkp.com.pl. Chyba ta procedura nie jest zbyt skomplikowana, więc nie wymaga większych objaśnień. Obiecuję, że w momencie zaistnienia serwera PKP w pełnej krasie, zdjęcia będzie można przesyłać za pośrednictwem FTP.

Co zrobić, jeśli ktoś chce koniecznie umieścić swoje zdjęcie, a nie ma dostępu do skanera? W takim układzie proszę przesłać fotografie pod podany poniżej adres - w razie życzenia, po zeskanowaniu zostaną one Wam zwrócone.

Internetowy Klub Miłośników Kolei
Skrytka Pocztowa 184
02-303 Warszawa


Gratyfikacje
Gentlemani nie rozmawiają o pieniądzach, ale zróbmy ten jeden akapit wyjątku. Chciałbym więc zaznaczyć, że sama idea wiąże się z czysto hobbystycznych pobudek, więc w takiej sytuacji o pieniądzach nie może być mowy... Zapewniam Was solennie, iż absolu tnie nikt nie będzie czerpać żadnych korzyści majątkowych z Waszej pracy - ale niestety włącznie z Wami. Wydaje się, że układ taki jest dosyć uczciwy - Wy powierzacie swoje dzieła serwerowi PKP (oczywiście bez praw dysponowania nimi, oprócz umieszczenia w tutejszej galerii), a w zamian macie możliwość prezentacji ich na szerokim forum.


To chyba wszystkie sprawy organizacyjne. Jeśli coś wydaje Wam się niejasne - piszcie!


Po tych wszystkich formalnych sprawach nadszedł czas odwiedzin! galeria podzielona jest na podstawowe sekcje, które oczywiście będą rozbudowywane (oraz tworzone nowe) w czasie. Wszystko, ale to absolutnie wszystko zależy tylko i wyłącznie od Waszych chęci , a obecne menu traktujcie tylko jako punkt wyjścia.

Galeria - Menu

Lista autorów prezentowanych fotografii

strona główna PKP galeria - menu