Somonino 99

Witamy w tej niesamowitej symulacji.
Wstęp - Krótki opis stacji - Charakterystyka ruchu - Czynności dyżurnego - Obsługa programu - Rozkład jazdy - Kwestie techniczne

Twoim zadaniem, jako dyżurnego ruchu, jest sterowanie stacją. Tak naprawdę Somonino to stacja obsługiwana mechanicznie - aby przełożyć zwrotnicę, trzeba przesunąć ciężką wajchę; tak samo ustawia się sygnały na semaforach. Oczywiście w naszej symulacji wszystkim steruje komputer. Chociaż nie - wszystkim sterujesz Ty.

Jak zawsze w symulacjach Studio JZK, masz pełną kontrolę nad stacją - sam przekładasz każdą zwrotnicę, utwierdzasz drogę i dbasz o to, by pociągi odjeżdżały z Twojej stacji punktualnie.

Z tej instrukcji dowiesz się, jak sterować ruchem. Po kilku razach nabierzesz doświadczenia i przekonasz się, że to bardzo fajna zabawa. A my przygotowujemy już dla Ciebie kolejne symulacje!

Program jest jednocześnie komercyjny i bezpłatny. Dostęp do podstawowych funkcji masz zupełnie swobodny. Po wykupieniu licencji otrzymasz specjalny kod aktywacyjny, który odblokuje dodatkowe funkcje programu, na przykład edycję rozkładu jazdy, a także dostęp do bezpłatnych aktualizacji internetowych.

Krótki opis stacji
Wstęp - Krótki opis stacji - Charakterystyka ruchu - Czynności dyżurnego - Obsługa programu - Rozkład jazdy - Kwestie techniczne

Somonino leży na linii kolejowej, biegnącej samym środkiem Szwajcarii Kaszubskiej - najpierw malowniczymi wzgórzami morenowymi Trójmiasta (przed stacją Gdynia Wielki Kack), przez wspaniały, strzelisty wiadukt zaraz za Żukowem Wschodnim, u stóp Wieżycy (najwyższe wzniesienie Kaszub), tuż obok Jaru Raduni (stacja Babi Dół), a dalej przez Kościerzynę do Bydgoszczy i Chojnic. Linia powstała głównie do transportu węgla ze Śląska do świeżo zbudowanej Gdyni - i do II wojny światowej miała istotne znaczenie strategiczne i ekonomiczne. Teraz już go nie ma, ale wciąż nie narzeka na brak ruchu. Każde spojrzenie jednak utwierdza nas w przekonaniu, że linia ta czasy świetności ma już za sobą.

Somonino to stacja węzłowa, skąd tory biegną w trzech kierunkach: magistralą węgłową do Kościerzyny i Gdyni przez Osowę oraz do Kartuz, skąd dalej do Lęborka i Pruszcza Gdańskiego. Tą drugą odnogą kursowały kiedyś regularne składy; dziś służy już tylko jako bocznica. A szkoda, bo biegnie piękną trasą przez Starą Piłę, a przede wszystkim Kolbudy, gdzie ociera się o malowniczą zaporę wodną. Kto wie, może kiedyś wróci ruch na tej trasie?

Zdjęcia z naszej wycieczki po stacji Somonino znajdziesz tutaj.

Charakterystyka ruchu
Wstęp - Krótki opis stacji - Charakterystyka ruchu - Czynności dyżurnego - Obsługa programu - Rozkład jazdy - Kwestie techniczne

Ruch na stacji przebiega głównie w dwie strony. Po pierwsze, stacja obsługuje ruch przelotowy między Kościerzyną a Gdynią. Po drugie, kursują pociągi na łącznicy Kartuzy-Somonino. Jest także kilka pociągów relacji Gdynia-Kartuzy, które w Somoninie zmieniają kierunek jazdy.

Na trasie Kościerzyna-Gdynia kursują pociągi osobowe z Bydgoszczy, Chojnic i Kościerzyny do Gdyni, zestawione z reguły ze składów typu SM42/SU45+Bhpu+Bhpu+Bhpu+Bhpu, gdzie Bhpu to piętrowy, bezprzedziałowy wagon drugiej klasy, pamiętający jeszcze czasy eNeRDowa. Zdarzają się również składy złożone z tradycyjnych wagonów drugiej klasy, bądź mieszane - zwłaszcza w pociągach z i do Chojnic. Oprócz tego, kursuje kilka składów towarowych. W letnie soboty i niedziele kursuje skład retro Costerina z Lipusza do Gdyni i z powrotem, ciągnięty przez prawdziwy parowóz.

Co mam robić? Pociągi tylko przejeżdżające przez stację należy sprawnie przepuścić, tzn. odpowiednio wcześnie ustawić dla nich drogę przebiegu, utwierdzić i podać sygnały na semaforach. W przypadku składów towarowych, zwłaszcza tego porannego, który ma w Somoninie planowy godzinny postój, należy go skierować na tor postojowy tak, by nie blokował torów przy peronach.

Na łącznicy do Kartuz kursują składy z i do Kartuz lub Lęborka. Są to albo autobusy szynowe SA 102, albo tradycyjne na liniach lokalnych składy typu SM42+Bh+Bh. SM42 to mała lokomotywka spalinowa, używana do manewrów i ruchu lokalnego. Bh to bezprzedziałowe wagony drugiej klasy, z wejściami w środku wagonu, zwane przez niektórych ryflakami. Jest również kilka składów relacji Gdynia-Kartuzy, gdzie kursują autobusy szynowe..

Co mam robić? Jeśli przyjeżdża skład typu SM42+Bh+Bh, w programie występujacy jako s22, najprawdopobniej mamy do czynienia z wahadłem Somonino-Kartuzy. Mamy tylko kilkanaście minut na manewry - a trzeba rozdzielić skład, przenieść lokomotywę na jego drugi koniec, połączyć skład, sformować pociąg i kazać mu w odpowiednim momencie odjechać. Można w razie czego puścić skład "na pych", tzn. z lokomotywą z tyłu, ale jest to działanie wybitnie nie zalecane. Jeśli przyjeżdża autobus szynowy (występuje jako a+a), wystarczy zmienić mu kierunek jazdy, bo przecież sterowanie ma z obu stron.

Czynności dyżurnego
Wstęp - Krótki opis stacji - Charakterystyka ruchu - Czynności dyżurnego - Obsługa programu - Rozkład jazdy - Kwestie techniczne

Niesamowitą cechą tej symulacji, upodabniającą ją do rzeczywistości, jest to, że można praktycznie dowolnie manipulować wszystkimi jej elementami. Niektóre czynności uzależnione są od wykonania innych, np. nie możesz podać sygnału zielonego na semaforze bez tzw. utwierdzenia drogi, nie możesz przełożyć zwrotnicy na zajętym torze itp. Ale co do zasady - możesz robić mnóstwo rzeczy na swój własny sposób, liczy się tylko efekt - planowe prowadzenie ruchu. Rozkład jest świętością, reszta jest nieistotna. W tej części opisujemy ruch od strony logiki jego prowadzenia; w dalszej części tego tekstu znajdziesz instrukcje, co nacisnąć, aby osiągnąć zamierzony efekt.

Czynności dostępne dla dyżurnego to:
- obsługa rogatek. Na stacji jest ich pięć. Po dwie osłaniają przejazdy z obu stron stacji, jedna osłania wejście piesze na perony. Zasada jest taka: rogatki są podniesione zawsze, opuszcza się je tylko wtedy, gdy to konieczne. Przed utwierdzeniem drogi, a w ogólności przed przejazdem czegokolwiek po danym torze, rogatki powinieneś opuścić. Natychmiast po przejeździe pociągu zaś powinieneś je zwolnić.

- przekładanie zwrotnic. Jak wiadomo, pociągi jeżdą po szynach. Dwie szyny tworzą tor, a żeby móc skręcić z jednego toru na inny, np. zmienić kierunek, potrzebna jest zwrotnica, kierująca pociąg w odpowiednią stronę. Twoim zadaniem jest przekładanie zwrotnic tak, by każdy skład trafił tam, gdzie powinien.

- utwierdzanie drogi. Podanie sygnału zezwalającego (S2, czyli zielone światło) jest możliwe wyłącznie po tzw. utwierdzeniu drogi, czyli jej zabukowaniu dla potrzeb konkretnego pociągu. Utwierdzenie jest znoszone samoczynnie przez jadący pociąg; w razie konieczności można je także usunąć. Utwierdzenie jest możliwe tylko wtedy, gdy wszystkie tory i zwrotnice po drodze są wolne, dostępne i poprawnie ustawione.

- podawanie sygnałów na semaforach. Po utwierdzeniu drogi można podać sygnał zezwalający (zielony). Czasem jednak utwierdzenie nie będzie możliwe i jedynym sposobem na pozbycie się pociągu ze stacji będzie podanie sygnału zastępczego, tzw. Sz - w postaci białego, migającego światła.

- dawanie polecenia do odjazdu. Działanie programu jest takie samo, jak w życiu. Składy w jeździe pociągowej poruszają się co do zasady w oparciu o sygnały podawane na semaforach lub polecenia dyżurnego ruchu. Pociągi w programie zatrzymują się same tylko przy peronach lub na torach bocznicowych. Tak więc aby pociąg odjechał, należy utwierdzić drogę, podać sygnał zielony i dać sygnał do odjazdu (pociągi odjeżdżają same, gdy jadą przelotowo). Można również wymusić jazdę bez drogi, podając sygnałzastępczy Sz (biały migający).
W jeździe manewrowej pociągi poruszają się wyłącznie na polecenie dyżurnego, ignorując semafory i utwierdzenia drogi, ale zatrzymują się same w każdym dostępnym punkcie i przed nie przełożoną zwrotnicą (nie jadą "na rozprucie"). Aby taki pociąg się ruszył, wystarczy dać polecenie odjazdu. W jeździe manewrowej pociąg nigdy nie opuści stacji.

- sterowanie manewrami. Manewry omówimy je na przykładzie typowej zmiany czoła pociągu w składach z/do Kartuz. Po wjeżdzie pociągu należy rozłaczyć skład (odłączyć lokomotywę), wysłać ją poprzez punkty manewrowe na drugi koniec składu, podłączyć do składu, a następnie całość oznaczyć jako gotowy pociąg. W trakcie tych manewrów wielokrotnie trzeba będzie zmieniać kierunek jazdy lokomotywy.
Tak naprawdę można lokomotywy nie przekładać, jeśli ktoś nie ma na to ochoty - zarówno warunki szlakowe (jeden tor, bardzo krótki skład, żadnych mijanek!), jak i programowe pozwalają na jazdę "na pych", tzn. z lokomtywą pchającą, a nie ciągnącą skład. Jeśli wolimy takie rozwiązanie, wystarczy tylko zmienić kierunek jazdy. Uwaga: aby pociąg wyjechał jako liniowy na szlak, musi mieć z przodu wagon motorowy lub lokomotywę.

A tutaj znajdziesz szczegółowy opis manewrów na stacji.

Obsługa programu
Wstęp - Krótki opis stacji - Charakterystyka ruchu - Czynności dyżurnego - Obsługa programu - Rozkład jazdy - Kwestie techniczne

Jak we wszystkich programach ze Studio JZK, także i ten cechuje niesamowita łatwość i czytelność obsługi. Wszelkimi elementami ekranowymi manipuluje się na trzy sposoby - albo klikając bezpośrednio na nich, albo używając menu, albo używając specjalnych przycisków sterowania na ekranie.

Zwrotnice. Aby przełożyć zwrotnicę, kilknij bezpośrednio na niej, albo naciśnij przycisk sterowania zwrotnicą u dołu ekranu. Odpowiednie polecenie znajdziesz także w menu kontekstowym (prawy klawisz myszy). Możesz przełożyć zwrotnicę tylko wtedy, gdy jest wolna.

Semafory. Wystarczy kliknąć na semaforze, aby ustawić światło czerwone. Odpowiednie polecenie znajdziesz także w menu kontekstowym (prawy klawisz myszy). Światlo zielone ustawisz w ten sposób tylko wtedy, gdy wcześniej utwierdziłeś drogę. Aby podać sygnał zastępczy, użyj przycisku sterowania semaforem u dołu ekranu.

Rogatki. Aby podnieść lub opuścić rogatki, kilknij bezpośrednio na nich, albo naciśnij przycisk sterowania odpowiednimi rogatkami u dołu ekranu. Możesz podnieść rogatki tylko wtedy, gdy tor osłaniany przez nie jest wolny. Nie ustawisz drogi, jeśli nie zamkniesz rogatek.

Pociągi. Polecenia sterowania pociągami znajdziesz w menu Polecenia. Odpowiednie dla danego składu polecenia znajdziesz także w menu kontekstowym (prawy klawisz myszy) - pokaże się ono, gdy klikniesz w punkcie zajętym przez dany pociąg. Aby dać sygnał odjazdu, wystarczy dwa razy kliknąć na pociągu.

Każdy element jest opisany na ekranie; jego nazwa pokaże się także w dymku po najechaniu myszą, oraz w menu kontekstowym (prawy klawisz myszy).

Rozkład jazdy
Wstęp - Krótki opis stacji - Charakterystyka ruchu - Czynności dyżurnego - Obsługa programu - Rozkład jazdy - Kwestie techniczne

Rozkład jazdy odpowiada dokładnie rozkładowi na sezon letni 1999/2000. Dla uatrakcyjnienia zabawy symulacja obejmuje dzień powszednio-świąteczny, to znaczy kursuje i sobotnio-niedzielna Costerina, i pociągi dowożące ludzi do pracy, a także wszystkie składy towarowe, normalnie uruchamiane tylko na zarządzenie. Są też wszystkie jazdy służbowe, np. poranna podsyłka składu na Costerinę z Kościerzyny do Gdyni oraz jego powrót w nocy.

Kwestie techniczne
Wymagane pliki. Wszystkie wymagane pliki dostarczane są z programem - w tym plik z rozkładem jazdy.

Wymagania programu. Im lepszy komputer, tym lepiej. Na komputerze autorów symulacja chodzi płynnie nawet przy ustawieniu maksymalnej szybkości. Każda konfiguracja Windows 95 lub 98 powinna wystarczyć. Program nie działa w niektórych wersjach Windows NT. Program projektowano do rozdzielczości 800x600 przy normalnych czcionkach i minimum 256 kolorach.

 

Somonino 99 © Studio JZK, Gdańsk 1999. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Studio JZK programy komputerowe, skrytka 40, 80-900 Gdańsk 2
telefon 0-501 701-289, 0-501 14-96-42, 0-603 232 486, 058 557-96-42, 303-27-56
faks 0-501 701 294, 0-90 201-285, 058 557-96-42
http://www.jzk.pl/somonino,email: somonino@jzk.pl