SOFTWARE
O serwerze KOLEJ.PL
DZISIAJ|JUTRO|WCZORAJ|GALERIE|FORUM|FAQ|TABOR|INFRASTRUKTURA|MODELARSTWO|SOFTWARE|LINKI| Przewodnik po KOLEJ.PL
WsteczDalej

logo

ZNOWU CZERWONE
- czyli jak zostać maszynistą
Co prawda nie wymyślono jeszcze porządnego symulatora maszynisty (mechanika) na PC (takiego jak w lotnictwie, czy takiego jaki wykonało Aerospace Industries na zlecenie PKP, ale sądzę, że to tylko kwestia czasu. Przyjrzyjmy się zatem tym istniejącym i tej jednej ciekawostce.
 
 
MsTrain Simulator Microsoft Train Simulator
Program, który wniósł nieco świeżości na rynku symulatorów kolejowych. Jak przystało na produkt Microsoftu, aby z niego skorzystać, należy posiadać odpowiedni sprzęt (w tym przypadku: 2 GB wolnego miejsca na dysku i dobrą kartę graficzną). Z drugiej strony nie ma się co dziwić, wizualizacja terenu i pociągu wymaga wielu tekstur i mocy obliczeniowej (drzewa są przestrzenne, a nie płaskie jak np. w Mechaniku).
Postarano się o dopracowanie strony merytorycznej symulacji, choć sam program (jak każdy) posiada pewne niedociągnięcia. Plusem jest bogata dokumentacja załączona do dwóch CD (wszystko po angielsku...), oraz możliwość samodzielnego tworzenia tras i taboru do programu.
Na Polskim rynku MSTS jest trudno osiągalny (cena to 145 PLN, ściągany jest na zamówienie).
scr SharewareOficjalna strona Ms Train Simulator
Polska strona jednego z fanów programu
 
 
  EU07-424
- symulator rodzimej produkcji. Celowo napisalem "produkcji" bo przez wielu jest przyrównywany do MSTS, a pod kilkoma względami wręcz nie ma się czego powstydzić - program jeszcze raczkuje, ale profesjonalizm podej.cia do realizacji tego typu softu jest porażaj.cy. Tylko czekac aż pojawi. się do niego trasy, tabor...
  FreewareOficjalna strona EU07-424
Windows
Autorzy: Marcin Woźniak, Maciej Czapkiewicz + długa lista współpracowników
 
  SKM symulator
- kolejny raczkuj.cy symulator rodzimej produkcji. Tym autor programu dał nam do dyspozycji EN57...
  FreewareStrona SKM symulatora
Windows
Autor: Darkman
 
  Digiant Train 3D
- zaczyna mi sie już w głowie kręcić od tych rodzimych produkcji. Oto kolejna propozycja w toku realizacji, bardzo pazerna na zasoby systemowe, ale daj.ca z siebie dużo, a nawet więcej...
  FreewareStrona Train 3D
Windows
Autorzy: praca zespołowa?
 
Plik ZIP
Train Engineer 1.0
1.87 MB
Train Engineer
- Bardzo ciekawe połączenie kilku programów, które współpracując ze sobą tworzą dość miły dla oka zestaw, choć trudno nazwać to wszystko symulatorem. W rzeczywistości jest to gra typu "Railroad Tycoon" - należy jeździć po planszy i przewozić węgiel z jednej stacji do drugiej, itd. Plansze do programu możnna samemu zaprojektować, a efekty są natychmiast do obejrzenia z kabiny maszynisty parowozu. Niektóre operacje np. odjazd czy hamowanie lokomotywy są ilustrowane fragmentami filmowymi. Wbrew pozorom program jest dość dobrze opracowany, autorzy zaimplementowali nawet wykolejanie się pociągu na zakrętach przy szybkiej jeździe, czy rozprucie zwrotnicy.
scr $harewareAbracadata Software
DOS 3.3/Windows/Mac 6.07, wersja angielska
 
Plik ZIP
Thomas
261 kB
Thomas - The Tank Engine
- któż z nas nie zna angielskiej bajki o Tomku Tendrzaku, czyli uśmiechniętej lokomotywce jeżdżącej po szlakach Anglii. Gra jest przeniesieniem tej bajki na platformę PC - wydaje się, iż jest "bajecznie" prosta, jednak rzeczywistość pokazuje inaczej. Sama idea polega na wykonaniu kilku zadań, np. dowiezienia poczty do następnej stacji - po drodze trzeba zabrać wagonik i najważniejsze: dojechać bez wypadku ;-). Muszę przyznać, że podczas testów duuużo czasu upłynęło zanim dojechałem do końca trasy.
Grę polecam jako znakomite uzupełnienie oprogramowania systemowego obok tak dennych gierek jak Saper czy Solitaire. Od dziś każda sekretarka nie ustawia pasjansa w wolnej chwili, tylko robi manewry na stacji... ;-)
  FreewareMS-DOS
Britt Allcroft
 
Plik ZIP
Koleje 2
417 kB
KOLEJE 2
- coś "w sam raz" dla początkujących riderów. Najprostszy (co nie znaczy najgorszy) symulator jaki testowaliśmy - widać tylko zbliżające się semafory i wskaźniki, ale program potrafi też wyrzucić z pracy, gdy się za bardzo zabawisz...
scr $!register!$Windows 9x/NT
Studio JZK - http://www.jzk.pl/
 
Plik ZIP
Trainsym
254 kB
TRAINSYM
- następny prosty, ale za to  fikuśny  symulatorek.
Ciekawa odmiana symulacji grafiki :)
Do programu dołączony jest również edytor tras, który pozwala tworzyć je samemu.
scr Windows 9x/NTfree
Autor - Erik Roijackers.
 
Plik ZIP
Mechanik
0.97 c
1.7 MB
MECHANIK EN57
- powalający na klawiaturę symulator EN57 autorstwa dwóch studentów Politechniki Łódzkiej. Spośród kolejowego software'u simów można go tylko przyrównać do symulatora BR243, choć "Mech" jest od niego zdecydowanie lepszy. "Mechanik EN57" posiada (jak każdy program) parę wad (grafika w trybie 256 kolorów), które jednak bledną w porównaniu z możliwościami programu, no i obsługującej go osoby :))
scr Windows - tryb DOS / Linux - DOSEmufree
Strona autorów - http://kolos.uni.lodz.pl/sym/train.htm
Różne trasy i dodatki do symulatora - http://www.heland.prointer.pl/
 
Plik ZIP
Railsim
USA
132 kB
RAILSIM
- prosty graficznie, ale cieszący oko symulator. Można wybrać typ pociągu, jego długość, a nawet samemu określić na jakich stacjach pociąg będzie się zatrzymywał, oraz czy na trasie czekają niespodzianki w postaci czerwonych świateł. Na koniec jazdy program wyświetla zestawienie statystyczne, które można porównać z wzorcowym "ideałem maszynisty". Prowadzenie pociągu RailSimie nie jest proste, na 5 jazd testowych tylko raz dojechałem punktualnie do celu :))
Program istnieje w kilku wersjach np. dla USA czy niemieckiej, w której można poprowadzić skład DB. Przed uruchomieniem programu należy zapoznać się z plikiem *.txt oraz dwoma *.doc, które najlepiej wydrukować i zerkać na nie podczas jazdy.
scr DOS - FreeDemoDemo
Autor: Jens Schubert
 
widok symulatora EP09 - symulator z prawdziwego zdarzenia, na którym zapewne nieliczni (będą) mięli szansę pojeździć jeśli zostaną kolejarzami (dla "szarych" ludzi jest niedostępny). Jak widać, producent symulatora - AI - robi symulatory typowo lotnicze, jednak ten niewiele się od nich różni. Zamiast pilota w środku siedzi maszynista. Lista możliwości symulatora jest długa i nie kończąca się: począwszy od zmiany warunków pogodowych, pory roku, dnia/nocy do symulowania pociągów widm, wypadków (w szczególności tych na przejazdach) i awarii urządzeń pokładowych lokomotywy... Ech, pomarzyć sobie można...
Pozostaje tylko czekać, aż pojawi się coś w tym stylu na PC :))
scr Aerospace Industries - http://www.ai.com.pl/ai_pol/ep09.htm
 
 
Dodatkowo polecamy...
 • Fahrsimulator BR243
  - raczej jako ciekawostkę, ponieważ sam plik instalacyjny ma 10 MB (!) i jak napisał jeden z jego użytkowników:
  Opinia moja jest taka, ze autorzy byc moze chcieli duzo zrobic i napakowali duzo "bajerow" (z ktorych wiekszosc ma opis "na razie jeszcze nie dziala, ale bedzie wkrotce"), co w efekcie powoduje ze program jest pamieciozerny (jakies 17MB), a pod Pentium 166MMX jedzie sie koszmarnie (nie nadaza z obrobka obrazu).

  Niestety, mam podobne odczucia. Ogólnie nie lubię programów wyświetlających komunikaty w stylu: "Do uruchomienia wymagana jest rozdzielczość xxx na yyy" i nie potrafiących się samemu przełączyć na tę rozdzielczość. Miejmy nadzieję, że ukazanie się następnej wersji tego symulatora spowoduje, że często będziemy do niego wracali.
   

 • Railroad Tycoon
  - jeśli lubisz handel i koleje ta gra jest dla Ciebie. RRT to była pierwsza gra kolejowa z jaką się zetknąłem (jeszcze na 386 ;) i chyba każdy ma do niej sentyment. Bardziej handlowa niż kolejowa, ale zachęcam - może ktoś wyciągnie PKP z długów ;)

 

/ Praktyczne programy / Symulacje / Linki /
/ Symulatory kierowania ruchem kolejowym / Dodatki /

| DZISIAJ | JUTRO | WCZORAJ | GALERIE | FORUM | FAQ |

| TABOR | INFRASTRUKTURA | MODELARSTWO | SOFTWARE | LINKI | O SERWERZE |
 
Przewodnik po KOLEJ.pl
<< WsteczNa góręStrona główna działuDalej >>
Wszelkie uwagi odnośnie WWW KOLEJ.pl prześlij TUTAJ. Ostatnia aktualizacja tej strony: